The current in the figure below is 0.69 A. (Let the internal resistance of batte
ID: 2059971 • Letter: T
Question
The current in the figure below is 0.69 A. (Let the internal resistance of battery 1 be
r1 = 1.2 and the internal resistance of battery 2 be
r2 = 1.1 .)
Explanation / Answer
3/R+2.3 = 0.69 ==> R = 2.04 ohms hence Vab = R * 0.69 = 2.04 * 0.69 = 1.413 volts power in R = i^2 R = 0.974 watts useful energy by battery 2 = Vi - r2i^2 = = 9 * 0.69 - 1.1 * 0.69 *0.69 = 5.68 watts rate of energy stortage = Vi = 6 * 0.69 = 4.14 watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.