You have your choice of two investment accounts. Investment A is a 14-year annui
ID: 2725587 • Letter: Y
Question
You have your choice of two investment accounts. Investment A is a 14-year annuity that features end-of-month $1,350 payments and has an interest rate of 7.2 percent compounded monthly. Investment B is a 6.7 percent continuously compounded lump sum investment, also good for 14 years. How much money would you need to invest in B today for it to be worth as much as Investment A 14 years from now? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Amount needed $
Explanation / Answer
Present Value of Investment A :
Monthly cash Flow = $ 1350
Interest Rate = 7.2% p.a. monthly compounding i,e, 7.2/12 = 0.6% per month
Year to maturity = 14 years = 14*12 = 162 months
PV of cash inflow = Monthly cash flow * PVIFA ( 0.6% , 168Months)
= 1350 * 105. 6585
= $ 142638.97
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.