You have your choice of two investment accounts. Investment A is a 14-year annui
ID: 2713174 • Letter: Y
Question
You have your choice of two investment accounts. Investment A is a 14-year annuity that features end-of-month $1,050 payments and has an interest rate of 6.6 percent compounded monthly. Investment B is a 6.1 percent continuously compounded lump sum investment, also good for 14 years. How much money would you need to invest in B today for it to be worth as much as investment A 14 years from now? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
Calculation of worth of investment A 14 years from now (Future value):
Future value of annuity = P *((1 +r)^n – 1))/ r
P = Monthly payment = 1050
r= Monthly rate = 6.6% /12 = 0.0055
n= number of months =14 years * 12 = 168
Hence,
Future value = 1050 *((1 +0.0055)^168 – 1))/ 0.0055
= 1050 *(2.512977434 – 1))/ 0.0055
= 1050 *275.0868062
= $288841.15
Calculation of lump sum investment in B today for it to be worth as much as investment A 14 years from now:
Present value = Future value / e^(r*t)
Future value = $288841.15
e= 2.71828
r= rate of interest = 6.1% = 0.061
t= number of years = 14
Hence ,
Present value = 288841.15 / (2.71828^(0.061*14))
= 288841.15 / (2.71828^0.854)
= 288841.15 / 2.349022832
= $ 122962.26
Hence, $ 122962.26 lump sum investment should be made in investment B today for it to be worth as much as investment A 14 years from now.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.