You have two samples of DNA, sample 1 has a GC content of 60% and is dissolved i
ID: 53748 • Letter: Y
Question
You have two samples of DNA, sample 1 has a GC content of 60% and is dissolved
in a buffer with 10 mM salt concentration. Sample 2 has a GC content of 30% and is
dissolved in a buffer with 100 mM salt concentration. If the length of DNA is the
same in both, which one has a higher melting temperature? Use the following formula
to calculate Tm. Tm = 81.5 + 16.6 log[M] + 0.41(%GC) - 675/L
1) Which sample has the higher Tm? Sample 1 or 2?
2) What is the difference in the melting Temp between the two samples? _____ C.
Explanation / Answer
Calculate the Tm for sample1:
Tm = 81.5+16.6 log[M]+0.41(%GC)-675/L
= 81.5+16.6 log[10]+0.41(60)-675
= 225.63
Calculate the Tm for sample2:
= 81.5+16.6 log[100]+0.41(30)-675
= 451.26
2. The difference is
= 451.26-225.63
= 225.63
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.