You have your choice of two investment accounts. Investment A is a 14-year annui
ID: 2730787 • Letter: Y
Question
You have your choice of two investment accounts. Investment A is a 14-year annuity that features end-of-month $1,850 payments and has an interest rate of 8.2 percent compounded monthly. Investment B is a 7.7 percent continuously compounded lump sum investment, also good for 14 years. How much money would you need to invest in B today for it to be worth as much as Investment A 14 years from now? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Amount needed $_________________
Explanation / Answer
FVA Of Investment A will be = $1,850* [{[1 + (0.082/12)]14* 12 -1}/(0.082/12)]
=$1850*313.1122 =$579,257.57
PV = $579,257.57 * e-1* 0.077 * 14 = $197,107.0992
Therefore the amount required will be =$197,107.0992
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.