You are given the following information for lightnin Power Co. Assume the compan
ID: 2708364 • Letter: Y
Question
You are given the following information for lightnin Power Co. Assume the company's tax rate is 35 percent.
Debt: 6000 7.3 percent coupon bonds oustanding, $1000 par value, 15 years to maturity, selling for 109 percent of par; the bonds make semiannual payments.
Common stock: 450,000 shares outstanding, selling for $63 per share; the beta is 1.06.
Preferred Stock: 23,000 shares of 4 percent preferred stock outstanding, currently selling for $83 per share.
Market: 12 percent market risk premium and 5.3 percent risk-free rate.
What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places)
Thanks!
Explanation / Answer
DEBENTURES:
The Cost of Debentures = 6.35*(1-0.35) = 4.13%
Market Value of Debentures issued = 1090*6000 = $6540000
COMMON STOCK
Cost of Stock = Risk Free Rate + Beta*Risk Premium
= 5.3 + 1.06*12 = 18.02%
Market Value of Common Stock = 63*450000 = $28350000
PREFERRED STOCK
Cost of Stock = 4%
Market Value of Preferred Stock = 83*23000 = $1909000
WACC = (6540000*4.13% + 1909000*4% + 28350000*18.02%)/(6540000 + 1909000 + 28350000)
= 14.82%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.