You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the comp
ID: 2745495 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the company's tax rate is 35 percent. Debt: 6,000 6.7 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 25 years to maturity, selling for 103 percent of par; the bonds make semiannual payments. Common stock: 390,000 shares outstanding, selling for $57 per share; the beta is 1.13. Market: 6 percent market risk premium and 4.7 percent risk-free rate. What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)Explanation / Answer
1) Calculation of WACC :
Calculation of Cost of Debt :
YTM = (Coupon payment + (Face value - Selling price)/No.of years) / (Face value+Selling price)
= (67 + (1000 - 1030)/25) / *(1000+1030)/2
= (67 - 1.2)/ 1015
= 6.46% (Approx.)
After tax cost of debt = 4.20% **(6.46 - 35%)
Calculation of Cost of equity :
Using CAPM Approach :
= Risk free rate + Company beta * Market risk premium
= 4.7 % + 1.13 * 6%
= 11.48%
Total Value of Equity = $22230000 **(390000 * $57)
Total Value of Debt = $6180000 **(6000 * $1030)
WACC = 11.48% * 22230000 / 28410000 + 4.20% * 6180000 / 28410000
= 8.982% + 0.913
= 9.895%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.