You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the comp
ID: 2752135 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the company’s tax rate is 40 percent.
Debt:
5,000 7.8 percent coupon bonds outstanding, $1,000 par value, 20 years to maturity, selling for 107 percent of par; the bonds make semiannual payments.
Common stock:
500,000 shares outstanding, selling for $68 per share; the beta is 1.11.
Market:
9 percent market risk premium and 5.80 percent risk-free rate.
What is the company's WACC? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
You are given the following information for Huntington Power Co. Assume the company’s tax rate is 40 percent.
Explanation / Answer
cost of equity = risk-free rate + beta * (market risk premium)
= 5.8+1.11*9 = 15.79%
K =Nx2
BOND PRICE= [(Semi-annual Coupon)/(1 + YTM/2)^k] + Par value/(1 + YTM/2)^(Nx2)
k=1
K= 20x2
1070 = [(7.8*1000/(100*2))/(1 + YTM/200)^k] + 1000/(1 + YTM/200)^20x2
k=1
YTM = 7.137%
MV of debt = number of bonds outstanding* percent of pat * par value
= 5000*1.07*1000 = 5350000
MV of equity = outstanding shares* price = 500000*68 = 34000000
WACC = MV of debt*cost of debt*(1-tax rate)/(MV of equity+MV of debt)+MV of equity*cost of equity/(MV of debt + MV of equity)
=5350000*7.137*(1-04)/(5350000+34000000)+34000000*15.79/(5350000+34000000) = 10.73%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.