You are given the following information for Gandolfino Pizza Co.: sales = $42,00
ID: 2612960 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Gandolfino Pizza Co.: sales = $42,000; costs = $21,300; addition to retained earnings = $7,250; dividends paid = $1,200; interest expense = $5,300; tax rate = 35 percent. Calculate the depreciation expense.
You are given the following information for Gandolfino Pizza Co.: sales = $42,000; costs = $21,300; addition to retained earnings = $7,250; dividends paid = $1,200; interest expense = $5,300; tax rate = 35 percent. Calculate the depreciation expense.
Explanation / Answer
Depreciation = 2400 Addition to retained Earnings 7,250.00 Dividend Paid 1,200.00 Total Earning available for Equity 8,450.00 Sales 42,000.00 Costs 21,300.00 Income before dep,intt and tax 20,700.00 Interest 5,300.00 Income before dep and tax 15,400.00 Let depreciation be x Income beforetax 15400 - x Tax @35% 5390 - .35x Income after tax for equity 10,010 - .65x 10010 - .65x = 8450 1560 = .65x Depreciation = x = $2,400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.