You are given the following information for Gandolfino Pizza Co.: sales = $54,00
ID: 2749758 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Gandolfino Pizza Co.: sales = $54,000; costs = $22,900; addition to retained earnings = $8,500; dividends paid = $3,200; interest expense = $5,300; tax rate = 35 percent. Calculate the depreciation expense. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to nearest whole dollar amount.)
You are given the following information for Gandolfino Pizza Co.: sales = $54,000; costs = $22,900; addition to retained earnings = $8,500; dividends paid = $3,200; interest expense = $5,300; tax rate = 35 percent. Calculate the depreciation expense. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to nearest whole dollar amount.)
Explanation / Answer
Statement showing Computations Particulars Amount Sales 54,000.00 Costs 22,900.00 Income before depreciation 31,100.00 Addition to retained Earnings 8,500.00 Dividends Paid 3,200.00 Income after Tax 11,700.00 Tax rate 35% Income Before Tax = 11700/.65 18,000.00 Interest Expense 5,300.00 EBIT or income after Depreciation 23,300.00 Depreciation = 31,100 - 23,300 7,800.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.