You are given the following information for company \"XYZ Corp\" and the financi
ID: 2616105 • Letter: Y
Question
You are given the following information for company "XYZ Corp" and the financial markets.
• ß of stock X = 1.4
• recent dividend = $2.00
• constant growth rate = 8%
• projected stock market return = 14%
• yield on a 10-year treasury = rRF = 6.46%
• Calculated Stock Price = $23.957409 (23.96 rounded)
Question: Referring to the CAPM rate of return used to calculate the above Stock Price, suppose the actual rate of return according to the market is 18.60%. According to CAPM, is the stock undervalued or overvalued? Explain.
Explanation / Answer
Using CPAM formula we get return on stock as:
0.046+1.4*(0.14-0.046)=17.76%
and actual return is 18.60%
It is undervalued, because investors expect a higher return (18.6%) given the same amount of systematic risk.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.