You are given the following information for company \"XYZ Corp\" and the financi
ID: 2616104 • Letter: Y
Question
You are given the following information for company "XYZ Corp" and the financial markets.
• ß of stock X = 1.4
• recent dividend = $2.00
• constant growth rate = 8%
• projected stock market return = 14%
• yield on a 10-year treasury = rRF = 6.46%
• Previously Calculated Stock Price = $23.957409 (23.96 rounded)
Question: If new information indicates that expected inflation will now be 1.5% higher (than previously expected), what is the new stock price? Hint: Calculate the new required rate of return using CAPM, then find the new stock price. Previous stock price is listed above for reference.
Explanation / Answer
If Inflation is 1.5%, new Rf is 7.96%
CAPM ret = Rf + Beta ( Rm - Rf)
= 7.96% + 1.40 ( 14% - 7.96% )
= 7.96% + 1.40 ( 6.04% )
= 7.96% + 8.46%
= 16.42%
P0 = D0(1+g) / ( Ke - g)
= $2.00 ( 1+ 0.08) / ( 0.1642 - 0.08)
= $ 2.16 / 0.0842
= 25.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.