An asset for drilling was purchased and placed in service by a petroleum product
ID: 2399024 • Letter: A
Question
An asset for drilling was purchased and placed in service by a petroleum production company. Its cost basis is $60,000, and it has an estimated MV of $14,000 at the end of an estimated useful life of 11 years. Compute the depreciation amount in the second year and the BV at the end of the fourth year of life by each of these methods: a. The SL method. b. The 200% DB method with switchover to SL. c. The GDS d. The ADS Click the icon to view the partial listing of depreciable assets used in business Click the icon to view the GDS Recovery Rates (Explanation / Answer
Cost of the drilling machine = $60,000
Estimated life = 11 year
Salvage value = $14,000
a. Straight Line Method (SLM):
Formula = (Cost of the asset - Salvage value) / Estimated life of the asset
Annual depreciation under SLM = ($60,000 - $14,000) / 11 years = $4,181.8 per annum.
Depreciation for the 2nd year = $4,181.8 (annual depreciation is same for every year)
Book value (BV) at the end of 4th year = $60,000 - ($4,181.8 X 4 years) = $43,272.8
b. 200% Double declining balance method - DDBM:
Depreciation under (DDBM) = 2 × Straight-line depreciation rate × Book value at the beginning of the year
Straight line depreciation rate (SLM rate) = Annual depreciation under SLM / Cost of the asset net of salvage value
= $4,182 / ($60,000 - $14,000)
= 0.091 or 9.1%
$10,920
($60,000 X 2 X 9.1%)
$8933
($49,080 X 2 X 9.1%)
$7,307
($40,147 X 2 X 9.1%)
$5,977
($32,840 X 2 X 9.1%
Therefore depreciation for the second year under DDBM = $8,933
Book value (BV) at the end of 4th year = $26,863
c. Depreciation under General Depreciation System (GDS)
A general depreciation system uses the declining-balance method to depreciate the asset.
The declining-balance method involves applying the depreciation rate against the non-depreciated balance.
As per MACRS property classes table, GDS calss life is 5 years
Depreciation rate = Annual depreciation under SLM / Cost of the asset net of salvage value
Annual depreciation = ($60,000 - $14,000) / 5 years = $9,200
Therefore Depreciaion rate = $9,200 / $46,000
= 0.2 or 20 %
Book value
(at the beginning of the year)
Book value net of depreciation
(Year end)
$12,000
($60,000 X 20%)
$9,600
($48,000X 20%)
$7,680
($38,400 X 20%)
$6,144
($30,720 X 20%)
Therefore depreciation for the second year under DDBM = $9,600
Book value (BV) at the end of 4th year = $24,576
d. Depreciation under Alternative Depreciation System (ADS):
As per MACRS property classes table, GDS calss life is 7.5 years
Year Net book value (NBV) (At the beginning of the year) Depreciation = Beginning NBV X 2 X SLM rate Net book value (Year end) 1 $60,000$10,920
($60,000 X 2 X 9.1%)
$49,080 2 $49,080$8933
($49,080 X 2 X 9.1%)
$40,147 3 $40,147$7,307
($40,147 X 2 X 9.1%)
$32,840 4 $32,840$5,977
($32,840 X 2 X 9.1%
$26,863Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.