An artillery shell is fired with an initial velocity of 300 m/s at 61.5 degrees
ID: 1328263 • Letter: A
Question
An artillery shell is fired with an initial velocity of 300 m/s at 61.5 degrees above the horizontal. To clear an avalanche, it explodes on a mountainside 43.5 s after firing. What are the x and y coordinates of the shell where it explodes, relative to its firing point? An artillery shell is fired with an initial velocity of 300 m/s at 61.5 degrees above the horizontal. To clear an avalanche, it explodes on a mountainside 43.5 s after firing. What are the x and y coordinates of the shell where it explodes, relative to its firing point?Explanation / Answer
Here ,
initial speed , v0 = 300 m/s
theta = 61.5 degree
after , t = 43.5 s
x - coordinate = v0 * cos(theta) * t
x - coordinate = 300 * cos(61.5) * 43.5
x - coordinate = 6226.9 m
for the y -coordinate
y -coordinate = u * t - 0.5 at^2
y -coordinate = 300 * sin(61.5) * 43.5 - 0.5 * 9.8 * 43.5^2
y -coordinate = 2197 m
the corrdinates of the projectile afyer 43.5 s is (6226.9 m , 2197 m )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.