An artillery shell is fired with an initial velocity of 300 m/s at 46.5° above t
ID: 1657642 • Letter: A
Question
An artillery shell is fired with an initial velocity of 300 m/s at 46.5° above the horizontal. To clear an avalanche, it explodes on a mountainside 38.0 s after firing. What are the x- and y-coordinates of the shell where it explodes, relative to its firing point? Need Help? Read It + Question Details SerCP10 3.P033. My Note A projectile is launched with an initial speed of 55.0 m/s at an angle of 35.0o above the horizontal. The projectile lands on a hillside 3.95 s later. Neglect air friction. (Assume that the +x-axis is to the right and the ty-axis is up along the page.) (a) What is the projectile's velocity at the highest point of its trajectory? magnitude direction m/s o counterclockwise from the +x-axis (b) What is the straight-line distance from where the projectile was launched to where it hits its target? Need Help?Read It Question Details SerCP10 3.P.036. MI.FB My Note A car travels due east with a speed of 58.0 km/h. Raindrops are falling at a constant speed vertically with respect to the Earth. The traces of the rain on the side windows of the car make an angle of 56.0° with the vertical. Find the velocity of the rain with respect to the car and the earth. (Enter the magnitude of the velocity.) (a) the car km/h (b) the Earth km/hExplanation / Answer
1) x = ux*t+1/2ax*t^2
ax = 0
x = 300cos46.5*38 = 7847.2 m
y = 300sin46.5*38-1/2*9.8*38^2 = 8269.3-7075.6 = 1193.7 m
2) vx = ux+ax*t = ucos35
vx = 55cos35 = 45.05 m/s
vy = 55sin35-9.8*3.95 = 31.5-38.7 = -7.2 m/s
x = ux*t = 45.05*3.95 = 177.9 m
3) tan56 = 1.48 = 58/rve
rve = 39.19 km/h
rvc = 58/sin56 = 69.9 km/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.