An artillery shell is fired with an initial velcoity of 300 m/s at55 degrees abo
ID: 1762401 • Letter: A
Question
An artillery shell is fired with an initial velcoity of 300 m/s at55 degrees above the horizontal. To clear the avalanche, itexplodes in the mountain side after 42 seconds. What are the x andy coordinates when shell explodes, relative to the center of theuniverse firing position?I did 300cos(55) to get 172.0729 and then multiplied that by42 to get 7227 meters for the x. For the y, I tried 300sin(55)-9.8(42) and I got -165.85meters...which doesn't make sense.
Any ideas?
I did 300cos(55) to get 172.0729 and then multiplied that by42 to get 7227 meters for the x. For the y, I tried 300sin(55)-9.8(42) and I got -165.85meters...which doesn't make sense.
Any ideas?
Explanation / Answer
Find the x component by multiplying vo by the cosine of55300cos(55) = 172.07 m/s
Delta x = vix(t) delta x = 172.84(42) delta x = 7227.06 m
then do 300sin(55) = 245.75 m/s This is viy
set up the equation
delta x = vo(t) + 0.5gt^2 delta x = 245.75(42) + (0.5(-9.8)(42^2)) delta x = 1677.9 m
x cood: 7227.06 m y cood: 1677.9 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.