An artillery shell is fired with an initial velocity of 300m/s at 55.0 o above t
ID: 1681250 • Letter: A
Question
An artillery shell is fired with an initial velocity of 300m/s at 55.0o above the horizontal. to clear an avalance,it explodes on a monuntainside 42.0 s after firing.What are the x- andy-coordinates of the shell where it explodes, relative to istfiring point? An artillery shell is fired with an initial velocity of 300m/s at 55.0o above the horizontal. to clear an avalance,it explodes on a monuntainside 42.0 s after firing.
What are the x- andy-coordinates of the shell where it explodes, relative to istfiring point?
Explanation / Answer
vx = v cos = (300 m/s) cos 55
vx = (300 m/s) (0,574) = 172,1 m/s
vy = v sin = (300 m/s) sin 55
vy = (300 m/s) (0,819) = 245.7 m/s
For motion with constant acceleration, we know
s = so + vo t + (1/2) a t^2
Along the horizontal, x-axis, we might write this as
x = xo + vxo t + (1/2) ax t^2
Measuring distances relative to the firing point means
xo = 0
We know that
ax = 0
or
vx = vxo = constant
vx = 172.1 m/s
x = (172.1 m/s) (42 s)
x = 72 282 m = 72.3 km
Along the vertical, y-axis, we might write this as
y = yo + vyo t + (1/2) ay t^2
Measuring distances relative to the firing point means
yo = 0
We know that
ay = - g = - 9.8 m/s^2
y = 0 + (245.7 m/s) t - (1/2) (9.8 m/s2) t^2
y = 0 + (245.7 m/s) (42 s) - (1/2) (9.8 m/s2) (42 s)^2
y = 1 675.8 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.