An artillery shell is fired with an initial velocity of 300m/sat 55 degrees abov
ID: 1738547 • Letter: A
Question
An artillery shell is fired with an initial velocity of 300m/sat 55 degrees above the horizontal. It explodes on a mountainside42.0s after firing. What are the x and y coordinates of the shellwhere it explodes, relative to its firing point? The answer is given: (x,y) = (7230m, 1680m) Just need to know how to get it, please show work for fullpoints. An artillery shell is fired with an initial velocity of 300m/sat 55 degrees above the horizontal. It explodes on a mountainside42.0s after firing. What are the x and y coordinates of the shellwhere it explodes, relative to its firing point? The answer is given: (x,y) = (7230m, 1680m) Just need to know how to get it, please show work for fullpoints.Explanation / Answer
Horizonatl direction : --------------------- Velocity v = 300 cos 55 = 172 m / s time t = 42 s So, X -coordiante = v t =7227 m In vertical direction : -------------------- Initial velocity u = 300 sin 55 = 245.74 m / s time t = 42 s accleration a = - g = -9.8 m / s 2 from the relation S = ut + ( 1/ 2) a t2 = 245.74 * 42 + [ 0.5 * -9.8 * 42 2 ] = 10321.315 - 8643.6 = 1677.715 m So, y - coordiante = 1677.715 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.