A lighted object is placed 45.5cm in front of a converging lens with a focal len
ID: 2310669 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
a) 1/v - 1/u = 1/f => 1/v + 1/45.5 = 1/32.5 => 1/v = (45.5 - 32.5)/(45.5 x 32.5) => v = 113.75 cm (distance of screen from lens)
b) magnification, m = v/u = -2.50
c) Distance of image (on screen) from mirror, v = 65.5 + 45.5 + 113.75 = 224.75
1/v + 1/u = 1/f => 1/224.75 + 1/65.5 = 1/f = > f = 50.72 cm
d) magnification, m = - v/u = - 3.43
The image formed by mirror is larger.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.