Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A light spring with force constant 3.25 N/m is compressed by 7.44 cm as it is he

ID: 1973596 • Letter: A

Question

A light spring with force constant 3.25 N/m is compressed by 7.44 cm as it is held between a 0.235 kg block on the left and a 0.470 kg block on the right, both resting on a horizontal surface. The spring exerts a force on each block, tending to push them apart. The blocks are simultaneously released from rest. Find the acceleration with which each block starts to move, given that the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is the following values. (Let the coordinate system be positive to the right and negative to the left. Be sure to include the sign to indicate the direction of the acceleration.)
(a) µ = 0
heavier block m/s2
lighter block m/s2

(b) µ = 0.090
heavier block m/s2
lighter block m/s2

(c) µ = 0.125
heavier block 5 m/s2
lighter block 6 m/s2

Explanation / Answer

Solved a similar question.. i put the the question and the answer.. hope it helps A light spring with force constant 3.25 N/m is compressed by 7.00 cm as it is held between a 0.250 kg block on the left and a 0.500 kg block on the right, both resting on a horizontal surface. The spring exerts a force on each block, tending to push them apart. The blocks are simultaneously released from rest. Find the acceleration with which each block starts to move, given that the coefficient of kinetic friction between each block and the surface is the following values. Let the coordinate system be positive to the right and negative to the left. ANSWER Force constant of light spring is K=3.25 N/m Compression in the spring x=7cm, 0.07m m1=0.25kg m2=0.5kg µ = 0 Fs=K x =(3.25 N/m)(0.07m) =0.2275 N a1=f1/m1 =0.2275N(-1)/0.25kg =-0.91 m/s^2 a2=f2/m2 =0.2275N/0.5kg =0.455 m/s^2 µ = 0.070 f_k=(0.070)(0.25kg)(9.8) = 0.1715 N a1=(Fs-f_k)(-1)/m1 =(0.2275-0.1715)*-1/.25 = -0.224 m/s^2 Kinetic frictional force on right block... f_k=µ_k*m2*g =0.070*0.5*9.8 =0.343 N kinetic frictional force is greater than applied force due to spring so the block does not move. a2=0 µ = 0.462 left block f_k=µ_k*m1*g =0.462*0.25*9.8 =1.1319 N right block =0.462*.5*9.8 =2.2638 N again the kinetic friction force on two blocks is greater than the applied force so the blocks don't move. a1=a2=0.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote