A solid ball, with radius r = 6.00 centimeters and mass m = 0.400 kg, rolls with
ID: 2288436 • Letter: A
Question
A solid ball, with radius r = 6.00 centimeters and mass m = 0.400 kg, rolls without slipping on the inside of a fixed horizontal circular pipe with radiusR = 0.300 meters. The ball is held at rest with its center lying on the horizontal diameter of the pipe. It is then released and rolls down the side of the pipe, in a plane perpendicular to the length of the pipe. (a) What is the total kinetic energy of the ball when it reaches the bottom of the pipe? Hint: You must take into account the distance between the ball's center of mass and the inner surface of the pipe. (b) What is the speed of the ball's center of mass when it reaches the bottom? (c) What normal force does the pipe exert on the ball when the ball reaches the bottom? A solid ball, with radius r = 6.00 centimeters and mass m = 0.400 kg, rolls without slipping on the inside of a fixed horizontal circular pipe with radiusR = 0.300 meters. The ball is held at rest with its center lying on the horizontal diameter of the pipe. It is then released and rolls down the side of the pipe, in a plane perpendicular to the length of the pipe. (a) What is the total kinetic energy of the ball when it reaches the bottom of the pipe? Hint: You must take into account the distance between the ball's center of mass and the inner surface of the pipe. (b) What is the speed of the ball's center of mass when it reaches the bottom? (c) What normal force does the pipe exert on the ball when the ball reaches the bottom?Explanation / Answer
Distance ball drops h = .300 - .060 = .24 m
For a solid sphere, I = k*m*r
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.