A solenoid that has length 30 cm, radius 1.2 cm, and 315 turns carries a current
ID: 1483806 • Letter: A
Question
A solenoid that has length 30 cm, radius 1.2 cm, and 315 turns carries a current of 2.9 A. Find the magnitude of the magnetic field on the axis of the solenoid at the following locations:
(a) at the center of the solenoid
mT
(b) at one end of the solenoid
mT
A circuit consists of a resistor, an ideal 1.6-H inductor and an ideal 60-Hz generator, all connected in series. The rms voltage across the resistor is 28 V and the rms voltage across the inductor is 34 V.
(a) What is the resistance of the resistor?
k
(b) What is the peak emf of the generator?
V
Explanation / Answer
magnetic field at the center = k * number of turns * current / sqrt(length^2 + radius^2)
magnetic field at the center = 2 * pi * 10^-7 * 315 * 2.9 / sqrt(0.3^2 + 0.012^2)
magnetic field at center = 0.00191 T
magnetic field at ends = k * number of turns * current / sqrt((length / 2)^2 + radius^2)
magnetic field at ends = 2 * pi * 10^-7 * 315 * 2.9 / sqrt(0.15^2 + 0.012^2)
magnetic field at ends = 0.003814 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.