A solenoid is 1.15 m long and has 385 turns per meter. What is the cross-section
ID: 2077092 • Letter: A
Question
A solenoid is 1.15 m long and has 385 turns per meter. What is the cross-sectional are of this solenoid if it stores 0.65J of energy when it carrier a current of 17 A? A metal rod of R can slide without friction on two zero-resistance rails, as shown below. The rod and the rails and the rails are immersed in a region of constant magnetic field pointing out of the page. When the switch is and flows through the circuit flows through the circuit and the metal rod, will there induced current and closed and a current flows through the circuit and the metal rod, will there be an induced current and if so in which direction will this induced current flow? (a) No, there will be no induced current. (b) Yes, there will be an induced current, flowing from the top to the bottom of the metal rod. (c) Yes, there will be an induced current, flowing from the bottom to the top of the metal rod. Suppose you design a camera using a f = 300 mm convex lens. If the camera will be able to image objects ranging from d_o = 0.45 m to very far away, actually at infinity, how much lens travel is required? (How far will the lens need to move, with other words what will be the range of the image distance d_i?Explanation / Answer
Here ,
11) n = 385 turns/m
I = 17 A
U = 0.65 J
as U = 0.50 * L * I^2
U = 0.50 * u0 * n^2 * A/l * I^2
0.65 = 0.50 * 4pi *10^-7 * 385^2 * 1.15 * A * 17^2
solving for A
A = 0.021 m^2
the area of cross section is 0.021 m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.