Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A soldier pushes a crate of boxes (mass 12.0kg) with a force=155N parallel to th

ID: 2187194 • Letter: A

Question

A soldier pushes a crate of boxes (mass 12.0kg) with a force=155N parallel to the tarmac. The boxes move up the ramp of a C-141 that is inclined at 35 degrees. The coefficient of friction between the ramp and the box is 0.150 A) Calculate the work due to the gravitational attraction force on the boxes in pushing the box 4.50 up the incline B) Calculate the work due to friction in pushing the box4.50m up the incline C) The boxis initially at rest before it's pushed up the incline. Calculate the speed of the boxwhen it reaches 4.5 up the incline

Explanation / Answer

A. W= mgh = 12X9.8X 4.5 sin35 = 303.536J B. work by friction = 0.15 X 12X9.8 Xcos 35 X 4.5 = 65.024 C. aaccn = 155 - 14.44 /12 = 11.71 m/s^2 v= at = 11.71 Xt if t is given, then speed can be found

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote