A solar heater consists of a curved reflecting mirror that focusessunlight on an
ID: 1726697 • Letter: A
Question
A solar heater consists of a curved reflecting mirror that focusessunlight on an object. The solar power per unit area reaching theEarth at the location of 0 .5 m-diameter solar heater is 600W/m2. Assuming that only 50% of the incident energy isconverted to heat energy, how long will it take this heater toevaporate 1.0 L of Water, initially at 20o C? (Neglectthe specific heat of the container holding the Water.) (1 L =1000g, c = 1 cal/goC, Latent Heat of Vaporization forwater L=540 cal / g, 1 cal = 4.186 J )Explanation / Answer
diameter d = 0.5 m Area A= d ^ 2 / 4 = 0.1963 m ^ 2 Intensity I = 600 W / m ^ 2 Power P = IA = 117.8 W energy per second E = 117.8 J Thermal energy per second E ' = 50 % of E = 0.5 E =58.904 J volume of water V = 1 L = 10 ^ -3 m ^ 3 mass m = V D = 10 ^ -3 m ^ 3 * 10 ^ 3 kg / m ^ 3 = 1 kg Specific heat C = 4186 J / kg oC Latent heat of vaporisation L = 540 cal / g = 2260.44 * 10 ^ 3J / kg heat required to evaporate the water Q = mC dt +mL = 1 * 4186 * 80 + ( 1 * 2260.44* 10 ^ 3 ) = 2595320 J time t = Q / E ' =44060.16 s = 12.23h = 12.23hRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.