Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solenoid is 2m long, has a raduis of R=20 and 10000 turns per merter (N/L=1000

ID: 2017981 • Letter: A

Question

A solenoid is 2m long, has a raduis of R=20 and 10000 turns per merter (N/L=10000) and has a current of 5 amps (CCW as viewed from the top at t = 0) that is changing at a rate of 2 amps/s. a) Use Amperes law to fine the magnetic flux inside the solenoid at t = 0.

****b). Find the magnetic flux as a function of radius and time, enclosed by an imaginary circle of radius r that is centred at the middle of the solenoid and whose normal is parallel to the axis of the solenoid (there are two cases here; one inside and one outside).

Explanation / Answer

Given that current i=5amp number of turns per unit length N/L=10000 then the magnetic field is B=oNi/L                                          =(4 x 10-7 )(10000)(5)                                         =0.0628T radius of the solenoid is R=0.2m so the area is A=R2                         =0.125 m2 hence the magnetic flux is =BA                                             =7.85 x 10-3 Weber As per cramster there should be only one Question per post so please post other Question seperately other wise your post will be kept under abuse
                                                                  =0.125 m2 hence the magnetic flux is =BA                                             =7.85 x 10-3 Weber As per cramster there should be only one Question per post so please post other Question seperately other wise your post will be kept under abuse
                                                                   
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote