Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solenoid is 3.0 cm long and has a radius of 0.50 cm. It is wrapped with 600 tu

ID: 1557217 • Letter: A

Question

A solenoid is 3.0 cm long and has a radius of 0.50 cm. It is wrapped with 600 turns of wire carrying a current of 2.0 A. What is the magnitude of the magnetic field at the center of the solenoid? The total energy in an LC circuit is 5.0 time 10^-6 J. If C = 25 mu F what is the maximum charge on the capacitor? An RLC circuit has a resistance of 220 Ohm, an inductance of 15 mH, and a capacitance of 32 nF. At time t = 0 the charge on the capacitor is 25 mu C and there is no current flowing. After five complete cycles, what is the amount of energy stored in the capacitor?

Explanation / Answer

3) B = mu0 * n/L * I

= 4 pi * 10-7 * (600/0.03) * 2

Magnitude of the magnetic field = 0.0503 T = 5.03 * 10-2 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote