A solenoid is 65 cm long and has a cross sectional area of 30cm^2. The 23.2 mH i
ID: 1492454 • Letter: A
Question
A solenoid is 65 cm long and has a cross sectional area of 30cm^2. The 23.2 mH inductor is wound with N loops of wire.
A)How many loops are required to make this inductor?
B) The resistance of the solenoid wire is 2 ohms. If the inductor is connected across a 12 volt battery, how long will it take the current to reach 95% of its final value?
C) Now consider the RL circuit with R1= 180 ohm, L= 2.5H and emf = 45V
What is the current through the resistor R1 immediately after the switch is closed? What is the current through resistor R1 a long time after the switch is closed?
Explanation / Answer
A) N^2 = L*Ln/(uo*A)
= (23.2*10^-3*0.65)/(4pi*10^-7*30*10^-4)
N = 2000 turns
B) R = 2 ohm, V = 12 V, t = ?
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.