A solenoid with 1000 turns per meter and radius 2 cm carries an oscillating curr
ID: 1515352 • Letter: A
Question
A solenoid with 1000 turns per meter and radius 2 cm carries an oscillating current I=5sin100pi*t, where I is in A and t is in s. What is the electric field induced at a radius r=5cm from the axis of the solenoid and the direction of the electric field when the I is increasing counterclockwise in the solenoid? A solenoid with 1000 turns per meter and radius 2 cm carries an oscillating current I=5sin100pi*t, where I is in A and t is in s. What is the electric field induced at a radius r=5cm from the axis of the solenoid and the direction of the electric field when the I is increasing counterclockwise in the solenoid?Explanation / Answer
Let the number of turns per meter is n = 1000
Let the radius of the solenoid is R = 2 cm
Let the radius where electric field is calculated is r = 5 cm
Let the oscillating current is I = 5 * sin ( 100 * * t )
Current i = 5 A
Angular frequency = 100 / s
a)Now the induced electric field is given by
E = { µ0 * n * i * * r cos( t ) } / 2 ………… ( 1 )
= 4 * 10-7 * 1000 * 5 * 100 * 5 * cos( 100 t ) / 2
= 2 * 25000 * 100 * 10-7 * 3.14 * 3.14 * cos( 100 t )
= 4.9298 * cos ( 100 t ) V / m
b)The induced EMF is in a direction that opposes the change in B , so the direction of current is in clockwise direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.