A solenoid of radius r = 1.25 cm and length scripted l = 29.0 cm has 275 turns a
ID: 2142009 • Letter: A
Question
A solenoid of radius r = 1.25 cm and length scripted l = 29.0 cm has 275 turns and carries 12.0 A. Calculate the flux through the surface of a disk-shaped area of radius R = 5.00 cm that is positioned perpendicular to and centered on the axis of the solenoid as in the figure (a) above. Figure (b) above shows an enlarged end view of the same solenoid. Calculate the flux through the tan area, which is an annulus with an inner radius of a = 0.400 cm and outer radius of b = 0.800 cm. What is the area of the shaded annulus? mu WbExplanation / Answer
The flux through the surface of the disk is given by B*N*A where B is the magnetic field, N is the number of turns, and A is the area. The radius is 2.50 cm / 2, which is 1.25 cm or 0.0125 m.
(a) MagFlux = [ (4*? x 10^-7 T*m/A) x 295 x 12.0 A ] x [ ? x (0.0125)^2 ]
= 2.18 x 10^-6 T*m^2 or 2.18 x 10^-6 Wb
(b) The area in this situation is
A = ? [ (0.008 m)^2 - (0.004 m)^2 ] = 1.51 x 10^-4 m^2
MagFlux = (4.45 x 10^-3 T) x (1.51 x 10^-4 m^2)
= 6.72 x 10^-7 T*m^2 or 6.72 x 10^-7 Wb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.