A solenoid having 170 turns and a cross-sectional area of 6.72 cm2 carries a cur
ID: 1398262 • Letter: A
Question
A solenoid having 170 turns and a cross-sectional area of 6.72 cm2 carries a current of 1.10 A .
Part A
If it is placed in a uniform 1.18 T magnetic field, find the torque this field exerts on the solenoid if its axis is oriented perpendicular to the field.
1 = ____ Nm
Part B
If it is placed in a uniform 1.18 T magnetic field, find the torque this field exerts on the solenoid if its axis is oriented parallel to the field.
2 = ____ Nm
Part C
If it is placed in a uniform 1.18 T magnetic field, find the torque this field exerts on the solenoid if its axis is oriented at 45.0 o with the field.
3 = ____ Nm
My Past WRONG answers where
A) 1 = n*i*A*B*cos(0) = 0 N-m
B) 2= n*i*A*B = 170*1.1*6.72*10^-4*1.18 = 0.148 N-m
C) 3 = 0.148*cos(45) = 0.104 N-m
Explanation / Answer
Here ,
magnetic moment of solenoid ,
u = N*I*A
u = 170 * 6.72 *10^-4 * 1.10
u = 0.126 A.m^2
as torque is given as
Torque = u * B * sin(theta)
A)
Now, for theta = 0 degree
T1 = u * B * sin(theta)
T1 = 0.126 * 1.18 * sin(0)
T1 = 0 N.m
the torque acting on the solenoid is 0 N.m
B)
now, for field parallel to solenoid ,
T2 = 0.126 * 1.18 * sin(90)
T2 = 0.148 N.m
the torque acting on the solenoid is 0.148 N.m
C)
now , for theta = 45 degree
T3 = 0.126 * 1.18 * sin(45)
T3 = 0.104 N.m
the torque acting on the solenoid is 0.104 N.m
these answers are correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.