A solid ball with a volume of 0.1 m^3 is made of a material with a density of 31
ID: 1643451 • Letter: A
Question
A solid ball with a volume of 0.1 m^3 is made of a material with a density of 3100 kg/m^3. What is the mass of the ball? 310 kg What is the mass of a lead sinker with a volume of 8 cm^3? 90.4 g Given that most people are just about neutrally buoyant, it is reasonable to estimate the density of the human body to be about that of water. Use this volume of an 70 kg person. 70 m^3 A cube with a mass of 40 g is made from a metal with a density of 5 g/cm^3. What is the volume of the cube and the length of each edge? volume _______ cm^3 length _______ cmExplanation / Answer
# Mass of man (M) = 70 kg
Density of water (d) = 1000 kg/cm3
If people are buoyant neutral so density of Man will also be 1000 kg/cm3
so volume of man = mass / density
volume of man = 70 / 1000 = 0.070 m3 = 70 liter
# mass of cube (m) = 40 g
density of cube (d) = 5 g/cm3
so volume of cube (V) = mass / density
= 40 / 5 = 8 cm3
volume of cube = 8 cm3
and volume = ( side length of cube )3
8 = ( side lenth of cube)3
so side length of cube = 2 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.