A 900- kg car collides with a 1500- kg car that was initially at rest at the ori
ID: 2263172 • Letter: A
Question
A 900- kg car collides with a 1500- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 20.0 km/h in a direction of 40 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 23 km/h at -48 o with respect to the positive x axis.
What was the initial speed of the lighter car (in km/h)? What was the initial direction (as measured counterclockwise from the x-axis)?
Explanation / Answer
900ucos(x)=900*20cos(40)+1500*23cos(48) (momentum conservation in x)
So
u*cos(x)=40.971----(i)
900usin(x)=-900*20sin(40)+1500*23sin(48)
So
usin(x)=15.631466----(ii)
So
x=tan^-1(15.631466/40.971)=20.88 degrees anticlockwise from x-axis
and
u=43.85km/h
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.