A 900- kg car collides with a 1200- kg car that was initially at rest at the ori
ID: 1542705 • Letter: A
Question
A 900- kg car collides with a 1200- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 10.0 km/h in a direction of 30 degree with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 13 km/h at -50.0 with respect to the positive x axis. What was the initial speed of the lighter car (in km/h)? The car is not coming in along the x-axis in the picture. Calculate the x and y values of the initial momenta and compute the speed and direction of the velocity. What was the initial direction (as measured counterclockwise from the x-axis)?Explanation / Answer
Applying momentum conservation for the collision,
initial = final momentum of two car system
900 (v cos(theta)i + v sin(theta)j ) = 900 ( 10 cos30i + 10 sin30j) + 1200 (13 cos50i - 13 sin50j )
v cos(theta)i + v sin(theta)j = 8.66i + 5j + 11.14i - 13.28j
v cos(theta) = 19.8 ,...... (i)
v sin(theta) = 8.28 .... (ii)
(ii)/(i) => tan(theta) = 8.28 / 19.8
theta = 22.7 deg
v = 19.8 / cos22.7 = 21.5 km / h ..........Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.