A 9.5 kg monkey is hanging by one arm from a branch and is swingingon a vertical
ID: 1764194 • Letter: A
Question
A 9.5 kg monkey is hanging by one arm from a branch and is swingingon a vertical circle. As an approximation, assume a radial distanceof 80 cm between the branch and the pointwhere the monkey's mass is located. As the monkey swings throughthe lowest point on the circle, it has a speed of 2.5 m/s. (a) Find the magnitude of the centripetal forceacting on the monkey.Enter anumber. 1 N
(b) Find the magnitude of the tension in the monkey's arm.
Enter anumber. 2 N (a) Find the magnitude of the centripetal forceacting on the monkey.
Enter anumber. 1 N
(b) Find the magnitude of the tension in the monkey's arm.
Enter anumber. 2 N Enter anumber. Enter anumber.
Explanation / Answer
mass, m = 9.5g radius , r = 0.8 m speed at lowest point, v = 2.5 m/s (1) centripetal force = m v2 / r =9.5 * 2.52 / 0.8 = 74.22 N (2) Tension at lowest point = m v2/ r + mg = ( 9.5 * 2.52 / 0.8 ) + 9.5 * 9.8 = 74.22+ 93.1 = 167.32 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.