A 9.5 kg monkey is hanging by one arm from a branch and is swinging in a vertica
ID: 1619094 • Letter: A
Question
A 9.5 kg monkey is hanging by one arm from a branch and is swinging in a vertical circle. The distance between the monkey's mass and the branch is 85 cm. As the monkey swings through the lowest point in the circle, it has a speed of 2.8 m/s. Find the magnitude of the tension in the monkey's arm. A)5.4 N B) 120 N C) 180 N D) 93 N E) 210 N A force in the +x direction with a magnitude of 18.0 Nis applied to a 6.00 kg box that is sitting on the horizontal, frictionless surface of a frozen lake. If this is the only horizontal force on the box and it is initially at rest at x = 0, what is the speed after it has traveled 14.0 m? A)9.2 m/s B) 7.7 m/s C) 18 m/s D) 84 m/s E) 26 m/sExplanation / Answer
12. Given : m= 9.5 kg , v = 2.8 m/s , R = 85 cm ~ 0.85 m
Acceleration can be find out as: a = v2/R = (2.8)2/ 0.85 = 9.22 m/s2
Centripetal force F = ma = (9.5)(9.22)= 87.59 N
Tension can be given as : T = m(a+g)= 9.5(9.22+9.81) = 180 N
(B) is the correct option.
13. Given : m = 6 kg, F = 18 N , d = 14 m
We know that F = ma
a = F/m = 18/6 = 3 m/s2
Using equation of motion
v2= u2+2as [ u=0]
v2= 2(3)(14)
v = 9.16 m/s~ 9.2 m/s
(A) is the correct option
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.