A 9.0 kg block is sliding down a wall with constant velocity. The coefficient of
ID: 2276112 • Letter: A
Question
A 9.0 kg block is sliding down a wall with constant velocity. The coefficient of static friction between the block and the wall is us=0.70. The coefficient of kinetic friction between the bloack and thr wall is uk=0.40. what is the magnitude of the force (in N) pressing the block against the wall? use g= 9.79 /s^2
Explanation / Answer
Apply Ff = mg
uFn = mg
(.4)(Fn) = (6)(9.79)
Fn = 146.85 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.