A 873 kg dragster, starting from rest, attains a speedof 26.3 m/s in 0.59 s. A)
ID: 1724430 • Letter: A
Question
A 873 kg dragster, starting from rest, attains a speedof 26.3 m/s in 0.59 s. A) find the average accerleration of the dragster during thistime interval? B)What is the size of the average force on the dragster duringthis time interval?C) Assume the driver has a mass of 68 kg. What horizontal forcedoes the seat exert on the driver? D) Is the driver's mass in part C an inertial mass or agravitational mass? A 873 kg dragster, starting from rest, attains a speedof 26.3 m/s in 0.59 s. A) find the average accerleration of the dragster during thistime interval? B)What is the size of the average force on the dragster duringthis time interval?
C) Assume the driver has a mass of 68 kg. What horizontal forcedoes the seat exert on the driver? D) Is the driver's mass in part C an inertial mass or agravitational mass?
Explanation / Answer
Given : . Mass of draster (M) = 837 kg . Initial velocity (u) = 0 ; Finalvelocity (v) = 26.3 m /s ; time (t) =0.59 s . (a) From Equation of motion : . v = u + a t . or 26.3 = 0 + ( a* 0.59 ) . or a = 44.57 m /s2 . (b) Average force is : . F = m (v - u ) / t = 873( 26.3 - 0) / 0.59 = 38.9 * 103 N . (c) mass (m) = 68 kg ; . Force is: F = m a = 68 * 44.75 m/s2 = ----------- N . (d) Force due to gravitational mass is: . F = mg = 68 * 9.8 m/s2 = ----------- N . Solve the above. . Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.