You hold a 1.80-N softball in your hand as shown in the figure. Consider your fo
ID: 2260691 • Letter: Y
Question
You hold a 1.80-N softball in your hand as shown in the figure. Consider your forearm and hand to be a uniform rod with a mass of 1.60 kg and the distance between the elbow joint and the ball in your hand is
Your biceps exerts an upward force of 13.5 N on the forearm and is attached at a distance of
from the elbow.
(a) Using the elbow joint as the axis of rotation, determine the magnitude of the net torque acting about the elbow due to the forearm, hand, and ball.
(Diagram posted in the comments)
Explanation / Answer
T(bicep)= force* d
T(bicep) = 13.5N * 0.02m
T(bicep)= 0.27 N-m
now force due to forearm tends to rotate in clock wise direction.
Its moment or torque about the joint is
T(forearm) = -(1.60kg * 9.8m/s^2) * (0.30m / 2)
= -15.68 * 0.15 = -2.352
The ball
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.