You hold a 1.80-N softball in your hand as shown in the figure. Consider your fo
ID: 2143825 • Letter: Y
Question
You hold a 1.80-N softball in your hand as shown in the figure. Consider your forearm and hand to be a uniform rod with a mass of 1.60 kg and the distance between the elbow joint and the ball in your hand is
You hold a 1.80-N softball in your hand as shown in the figure. Consider your forearm and hand to be a uniform rod with a mass of 1.60 kg and the distance between the elbow joint and the ball in your hand is 2L = 31.0 cm. Your biceps exerts an upward force of 14.0 N on the forearm and is attached at a distance of d = 2.20 cm from the elbow.Explanation / Answer
Torque due to ball = (1.8 * 0.31 ) (-k^)
Torque due to biceps = (0.022 * 14 ) k^
torque due to mass of hand = (1.60*9.8 * 0.155 ) (-k^)
so ...
net torque = (1.8 * 0.31 ) - (0.022 * 14 ) + (1.60*9.8 * 0.155 ) = 2.6804Nm (-k^ ) ... i
magnitude = 2.6804N-m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.