You hold a 1.80-N softball in your hand as shown in the figure. Consider your fo
ID: 2264669 • Letter: Y
Question
You hold a 1.80-N softball in your hand as shown in the figure. Consider your forearm and hand to be a uniform rod with a mass of 1.85 kg and the distance between the elbow joint and the ball in your hand is 2L = 25.0 cm. Your biceps exerts an upward force of 15.0 N on the forearm and is attached at a distace of d = 3.00 cm from the elbow.
I can't get the right answer.
You hold a 1.80-N softball in your hand as shown in the figure. Consider your forearm and hand to be a uniform rod with a mass of 1.85 kg and the distance between the elbow joint and the ball in your hand is 2L = 25.0 cm. Your biceps exerts an upward force of 15.0 N on the forearm and is attached at a distace of d = 3.00 cm from the elbow. Using the elbow joint as the axis of rotation, determine the magnitude of the net torque acting about the elbow due to the forearm, hand, and ball.Explanation / Answer
magnitude of the net torque = Mg*L + mg*2L - F*d
= 1.85*9.8*12.5*10^-2 + 1.80*0.25 - 15*0.03
=2.266 Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.