You have a beach ball which has a radius of 21 cm and a mass of 0.3 kg. You have
ID: 2211604 • Letter: Y
Question
You have a beach ball which has a radius of 21 cm and a mass of 0.3 kg. You have a lead ball which has the same radius but has a mass of 170 kg a)You immerse the beach ball under the water. What is the buoyancy force felt by the beach ball? b)To keep the beach ball stationary under the water what is the force you need to apply? (UP is positive) c)You immerse the lead ball under the water, what is the buoyancy force felt by the lead ball? d)To keep the lead ball stationary under the water what is the force you need to apply? (UP is positive)Explanation / Answer
a) Fb= (4/3)*pi*r^3 *rho(water)*g=380.36 N b)Force by gravity=0.3*9.81=2.943 N so force applied by you=2.943-380.36=-377.417 N(-ve) c)Fb=(4/3)*pi*r^3 *rho(water)*g=380.36 N d)force due to gravity=170*9.81=1667.7 N force applied by you=1667.7-380.36=1287.34 N(+ve)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.