You have a beach ball which has a radius of 21 cm and a mass of 0.5 kg. You have
ID: 2212519 • Letter: Y
Question
You have a beach ball which has a radius of 21 cm and a mass of 0.5 kg. You have a lead ball which has the same radius but has a mass of 150 kg. 1. You immerse the beach ball under the water. What is the buoyancy force felt by the beach ball given in Newtons? 2. To keep the beach ball stationary under the water what is the force you need to apply? (UP is positive) given in Newtons? 3. You immerse the lead ball under the water, what is the buoyancy force felt by the lead ball given in Newtons? 4. To keep the lead ball stationary under the water what is the force you need to apply? (UP is positive) given in Newtons? Thanks in advance!Explanation / Answer
buoyancy in case of peach ball = pi* r^2 * density of water(1g/cm^3=1000 kg/m^3) * g = 1357.7N force needed to keep it immersed = 1357.7- (.5 * 9.8) =1352 N (downward) similar approach for lead ball too.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.