You have a 26.3 % (by mass) solution of ethanol (CH_3CH_2OH) in water. What is t
ID: 1061261 • Letter: Y
Question
You have a 26.3 % (by mass) solution of ethanol (CH_3CH_2OH) in water. What is the mole fraction of ethanol? You have a 0.925 molality solution of C_6H_12O_6 in water. If the density of the solution is 1.12 g/mL, what is the molarity of the solution? Concentrated sulfuric acid is 18.4 M and 98% by weight. Calculate the density of the sulfuric acid. Fill in the blank: properties only depend on the number of solute particles to solvent particles and not what the solute is made out of. Calculate the osmotic pressure (in torr) of 6.00 L of an aqueous 0.108 M solution at 30. C, if the solute concerned is totally ionized into three ions (e.g., it could be Na_2SO_4 or MgCl_2).Explanation / Answer
Answer:
Ethanol = 26.3 %
water = 100 - 26.3 = 73.7 %
Percentage is consider as its weight.
Ethanol:
Ethanol moles = weight / molecular weight [Ethanol molecular weight = 46]
moles = 26.3/46
= 0.5717
Water moles = weight / molecular weight
= 73.7 / 18 [water molecular weight = 18]
= 4.094
Ethanol mole fraction = Ethanol moles / (Ethanol moles + water moles)
= 0.5717 / (0.5717 + 4.094)
= 0.5717 / 4.6657
= 0.1225
Water mole fraction = water moles / (Ethanol moles + water moles)
= 4.094 / (0.5717 + 4.094)
= 4.094 / 4.6657
= 0.8774
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.