You have a 250- resistor and a 0.450-H inductor. Suppose you take the resistor a
ID: 1518346 • Letter: Y
Question
You have a 250- resistor and a 0.450-H inductor. Suppose you take the resistor and inductor and make a series circuit with a voltage source that has a voltage amplitude of 25.0 V and an angular frequency of 270 rad/s .
What is the impedance of the circuit?
What is the current amplitude?
What is the voltage amplitude across the resistor?
What is the voltage amplitudes across the inductor?
What is the phase angle of the source voltage with respect to the current?
Does the source voltage lag or lead the current?
Construct the phasor diagram.
Explanation / Answer
inductive reactance, XL = j wL = j (270 x 0.450) = j121.5 ohm
R = 250 ohm
impdedance.Z = R + jXL (series connection)
|Z| = sqrt(250^2 + 121.5^2) = 278 ohm ......Ans
I = V /Z = 25 / 278 = 0.09 A ......Ans
Vr = I R = 0.09 x 250 = 22.5 Volt .....Ans
VL = 121.5 x 0.09 = 10.9 volt .....Ans
phase angle, @ = tan^-1( XL / R) = 26 deg ....Ans
voltage lead the current .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.