You have a 240-? resistor and a 0.370-H inductor. Suppose you take the resistor
ID: 1378950 • Letter: Y
Question
You have a 240-? resistor and a 0.370-H inductor. Suppose you take the resistor and inductor and make a series circuit with a voltage source that has a voltage amplitude of 33.0V and an angular frequency of 240rad/s .
Part A
What is the impedance of the circuit?
Part B
What is the current amplitude?
Part C
What is the voltage amplitude across the resistor?
Part D
What is the voltage amplitudes across the inductor?
Part E
What is the phase angle ? of the source voltage with respect to the current?
Part F
Does the source voltage lag or lead the current?
Part G
Construct the phasor diagram.
Draw the force vectors with their tails at the dot. The orientation of your vectors will be graded.
Explanation / Answer
A) R = 240 ohm
Xl = jwL = j(240*.37) = j88.8 ohm
Impedance = R + jwL = 240 + j 88.8 ohm
Z = 255.9 /_30.3degree
B) I = V/Z = 33/255.9 = 0.129 A
C) Vr = 0.129*240 = 30.95 v
D) Vl = 0.129*88.8 = 11.4 v
E) 30.3 degree
F) lead
I = V/Z = 33 (0) /255.9(30.3) = 0.129 /_(-30.3degree) A
G) draw volage in horizental & draw current lag by 30.3 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.