A particle of mass m is attached to the end of a light string of length l. The o
ID: 2208218 • Letter: A
Question
A particle of mass m is attached to the end of a light string of length l. The other end of the string is passed through a small hole and is slowly pulled through it. Gravity is negligible. The particle is originally spinning round the hole with angular velocity ?. Find the angular velocity when the string length has been reduced to 1/2 l. Find also the tension in the string when its length is r , and verify that the increase in kinetic energy is equal to the work done by the force pulling the string through the hole.Explanation / Answer
angular momentum conservation gives
I11=I22
I1=ml^2 , I2=ml^2/4
ml2=ml22/4
2=4 rad/s
applying conservation of angular momentum
ml2=mr2'
'=l2/r2
Tension in the string =m'2r=ml42/r3
work done by tension=integal ml42/r3 limits l to l/2
=3m2l2/2
work done = change in kinetic energy
=0.5(4ml22 -ml22)
=3m2l2/2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.