A particle of mass 0.450 kg is attached tothe 100 cm mark of a meter stick of ma
ID: 1670908 • Letter: A
Question
A particle of mass 0.450 kg is attached tothe 100 cm mark of a meter stick of mass 0.125 kg. The meter stick rotates on a horizontal,frictionless table with an angular speed of 6.00 rad/s. (a) Calculate the angular momentum of thesystem when the stick is pivoted about an axis perpendicular to thetable through the 25.0 cm mark.kg·m2/s
(b) What is the angular momentum when the stick is pivoted about anaxis perpendicular to the table through the 0 cm mark?
kg·m2/s (a) Calculate the angular momentum of thesystem when the stick is pivoted about an axis perpendicular to thetable through the 25.0 cm mark.
kg·m2/s
(b) What is the angular momentum when the stick is pivoted about anaxis perpendicular to the table through the 0 cm mark?
kg·m2/s
Explanation / Answer
(a) Moment of inertia about the vertical axis thru the 25 cmmark, I = m1r12 +m2.r22 = 0.45 * 0.752 + 0.125 * 0.052 = 0.25343 kg.m2 Therefore angularmomentum, L = I.= 0.25343 * 6.0
= 1.51875 kgm2 / s (b) Moment of inertia about the vertical axis throughthe 0 cm mark, I = m1r12 +m2.r22 = 0.45 * 1.02 + 0.125 * 0.502 = 0.48125 kg.m2 Therefore angularmomentum, L = I. = 0.48125 * 6.0 = 2.8875 kgm2 / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.