A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equ
ID: 1524650 • Letter: A
Question
A particle moving along the x axis in simple harmonic motion starts from its equilibrium position, the origin, at t = 0 and moves to the right. The amplitude of its motion is 1.50 cm, and the frequency is 1.70 Hz.
(a) Find an expression for the position of the particle as a function of time. (Use the following as necessary: t. Assume that x is in centimeters and t is in seconds. Do not include units in your answer.)
x =_______
(b) Determine the maximum speed of the particle.
_______cm/s
(c) Determine the earliest time (t > 0) at which the particle has this speed
_______s
(d) Find the maximum positive acceleration of the particle.
_______cm/s2
(e) Find the earliest time (t > 0) at which the particle has this acceleration.
_______s
(f) Determine the total distance traveled between t = 0 and t = 0.88 s.
_______cm
Explanation / Answer
a)
the general equation of motion of SHM :
x = A*sin(2*pi*f*t) =1.5*sin(2*pi*1.7*t)
So, x = 1.5*sin(10.7*t)
b)
maximum speed = A*2*pi*f
= 1.5*2*pi*1.7
= 16.02 cm/s
c)
For earliest time,t = T/2
where T = time period = 1/f
So, t = 1/2f = 1/(2*1.7) = 0.294 s
d)
maximum positive acceleration = A*(2*pi*f)^2
= 1.5*(2*pi*1.7)^2
= 171.1 cm/s2
e)
earliest time, t = 3T/4 = 3/4f
= 3/(4*1.7)
= 0.441 s
f)
total distance traveled = 6A = 6*1.5 = 9 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.