A particle moves in one dimension, and its position as a function of time is giv
ID: 2286264 • Letter: A
Question
A particle moves in one dimension, and its position as a function of time is given by
x = (2.2 m/s)t + (?2.8 m/s2)t2.
(a) What is the particle's average velocity from t = 0.45 s to t = 0.55 s? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Average velocity is the change in position over change in time. Think about how to use the function to find the change in position. m/s
(b) What is the particle's average velocity from t = 0.49 s to t = 0.51 s? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Average velocity is the change in position over change in time. Think about how to use the function to find the change in position. m/s
Supporting Materials
Explanation / Answer
a) average v = deltax/delta t = ( (2.2*0.55 - 2.8*0.55^2)-(2.2*0.45 - 2.8*0.45^2))/(0.55-0.45)= -0.6 m/s
b) average v = ( (2.2*0.51 - 2.8*0.51^2)-(2.2*0.49 - 2.8*0.49^2))/(0.51-0.49) = -0.6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.